Consider the following reaction at constant P. Use the information here to deter
ID: 869186 • Letter: C
Question
Consider the following reaction at constant P. Use the information here to determine the value of ?Ssurr at 355 K. Predict whether or not this reaction will be spontaneous at this temperature.
2 NO(g) + O2(g) ? 2 NO2(g) ?H = -114 kJ
Consider the following reaction at constant P. Use the information here to determine the value of ?Ssurr at 355 K. Predict whether or not this reaction will be spontaneous at this temperature.
2 NO(g) + O2(g) ? 2 NO2(g) ?H = -114 kJ
Explanation / Answer
we know that
dSsurr = -dHsys / T
given
dHsys = -114 kJ
Temperature T = 355 K
so
dSsurr = - ( -114x 1000) / 355
dSsurr = 321.12 J/K
so
the value of dSsurr is +321.12 J/K
b)
for a reaction to be spontaneous
dG<0
also
dStotal = dSsys + dSsurr >0
we know that
dG = dHsys - TdSsys
now assume
dG<0
(-114 x 1000 ) - (355 x dSsys) <0
355 x dSsys > -114 x 1000
ds sys > -321
dS sys > - dSsurr
dS sys + dSsurr > 0
dS total > 0
so our assumption is correct
so the given reaction is spontaneous
so the final answer is
?Ssurr = +321 J/K, reaction is spontaneous