For a certain amount of gas at constant temperature, the pressure and volume hav
ID: 514764 • Letter: F
Question
For a certain amount of gas at constant temperature, the pressure and volume have an inverse relationship (Figure 1). This is called Boyle's law: P_1V_1 = P_2V_2 A sample of ideal at nature occupies a volume of 24.0 L at a pressure of 4.42 torr. If the pressure changes to 221 torr with no change in the temperature or moles of gas, what is the new volume. V_2? Express your answer with the appropriate units. If the volume of the original sample in Part A (P_1 = 442 torr, V_1 = 24.0L) changes to 71.0 L. without a change in the temperature or moles of gas molecules. What is the new pressure, P_2? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
A)
Apply ideal gas law atios
P1V1 = P2V2
for
room T = 25°C = 298 K
V = 24 L, P = 442 torr
then
P = 2210 torr, T = 298K remains, V = ?
substitute
24*442 = 2210*V
V = 24*442 /2210
V = 4.8 L
B)
if V1 = 24 and P = 442 torr
find P2...
V1*P1 = V2*P2
24*442 = 71*P2
P2 = 24*442/71
P2 = 149.408 torr