For a certain amount of gas at constant temperature, the pressure and volume hav
ID: 520941 • Letter: F
Question
For a certain amount of gas at constant temperature, the pressure and volume have an inverse relationship (Figure 1) . This is called Boyle's law:
P1V1=P2V2 A sample of ideal gas at room temperature occupies a volume of 32.0 L at a pressure of 692 torr . If the pressure changes to 3460 torr , with no change in the temperature or moles of gas, what is the new volume, V2 ? If the volume of the original sample in Part A (P1 = 692 torr , V1 = 32.0 L ) changes to 60.0 L , without a change in the temperature or moles of gas molecules, what is the new pressure, P2 ?
Explanation / Answer
Ideal gas
a)
V1 = 32 L
P1 = 692 torr
P2 = 3460 torr
P1V1 = P2V2
V2 = P1/P2*V1 = 692/3460 *32 = 0.2 L
b)
P1V1 = P2V2
P2= P1*V1/V2
P2 = (692)*32/60
P2 = 369.066 torr