Consider the following equilibrium reaction: PCl_3(g) + Cl_2(s) PCl_5(g) K_c = 9
ID: 519086 • Letter: C
Question
Consider the following equilibrium reaction: PCl_3(g) + Cl_2(s) PCl_5(g) K_c = 96.2. The equilibrium constant for the decomposition of PC1_5(g) to PCl_3(g) and Cl_2(g) is A) (1/K_c)^2 B) 1/HK_c C) = - K_c D) Squareroot 1/K_c E) Squareroot K_c For the reaction: CH_4(g) + 2 H_2O(g) CO_2(g) + 4H_2(g) Delta H degree = +190 kJ when CH_4 is added: A) the reaction reacts to the right B) the reaction reacts to the left C) the temperature increases D) the Delta H degree increases there is no change in equilibrium position For the second order reaction A rightarrow products, the following data are obtained: [A] = 1512 M, t = 0 min [A] = 1.490 M, t = 1.0 min [A] = 1.469 M, t = 2.0 min. What is the concentration of [A] in the experiment after 40 min for the reaction? A) 1.35 M B) 1.40 M C) 1.37 M D) 1.61 M E) 1.43 M What is the concentration of the acetate ion of a solution measured to be 0.20 M acetic acid and 0.20 M in hydrochloric acid? [K_a for acetic acid = 1.8 times 10^-5] A) 0.20 M B) 3.6 times 10^-5 M C) 9.0 times 10^-6 M D) 1.8 times 10^-5 M E) 7.2 times 10^-5 M Data for the reaction A + B rightarrow C are given below. What is the correct rate law? A) k[A]^2[B]^2 B) k[B]^2 C) k[A][B] D) k[A]^2[B] E) k[A]^2 Given the following: I) N_2O(g) + 1/2O_2(g) 2NO(g) K_c = 1.7 times 10^-13 II) N_2(g) + O_2(g) 2NO(g) K_c = 4.1 times 10^-31 Find the value of the equilibrium constant for the following equilibrium reaction: N_2(g) + 1/2 O_2(g) N_2O(g) A) 2.4 times 10^-18 B) 4.2 times 10^17 C) 2.6 times 10^-22 D) 1.6 times 10^-9 E) 7.0 times 10^-44 Determine the molar solubility for Pb_3(PO_4)_2 is 1.0 times 10^-54. A) 5.8 times 10^-10 M B) 4.1 times 10^-28 M C) 6.2 times 10^-12 M D) 1.1 times 10^-11 M E) 1.0 times 10^-54 M A solution of NaF is added dropwise to a solution that is 0.0144 M in Ba^2+. When the concentration of F^- exceeds _____ M, BaF_2 will precipitate. Neglect volume changes. For BaF_2, K_sp = 17 times 10^-6. A) 2.4 times 10^-8 B) 5.9 times 10^-5 C0 1.1 times 10^-2 D) 1.2 times 10^-4 E) 2.7 times 10^-3Explanation / Answer
PCl3(g) + Cl2(g) ---------> PCl5(g) Kc = 96.2
Kc = [PCl5]/[PCl3][Cl2]
96.2 = [PCl5]/[PCl3][Cl2]
PCl5(g)------------> PCl3(g) + Cl2(g)
Kc1 = [PCl3][Cl2]/[PCl5]
Kc1 = 1/Kc
Kc1 = 1/Kc
B .1/Kc >>>>answer
10. A the reaction react to right
conc of reactants are increases the equilibrium shift to right side
11. B
12.
13. E rate = K[A]2
14.