Refer to lab-9 (Solutions & Solubility) and answer the following question -- If
ID: 523500 • Letter: R
Question
Refer to lab-9 (Solutions & Solubility) and answer the following question -- If have zu mL of 2.0 M solution of Copper(II) Sulfate and I dilute it with water to a volume of 40 mL, what will be the molarity of the resulting solution? Refer to lab-1 (Intro & Safety lab) and answer the following question -- Which of the following is not a laboratory safety rule - You should never add water to acid b) You should not bring food in the lab c) You should wear safety goggles while working in the lab d) You should not bring your cell phone to the lab Refer to lab-5 (Oxygen lab) and answer the following question - - What is the purpose of Manganese dioxide used in the preparation of oxygenExplanation / Answer
Q9.
V = 20 mL of M = 2 CuSO4
V = 40 mL to M = ?
apply dilution law
M1*V1 = M2*V2
M1 = 2, V1 = 20 mL
M2 = ?. V2 = 40 mL
clearly, the factoro is 2x so
2*20 = M2*40
M2 = 2*20/40 = 1 M
the dilution goes from 2 M to 1 M