A sample of gas has a volume of 450 mL at 700 mm Hg and 16.0 degree C. At what t
ID: 529691 • Letter: A
Question
A sample of gas has a volume of 450 mL at 700 mm Hg and 16.0 degree C. At what temperature (degree C) will the gas have a volume of 500 mL and 18.8 psi? What is the density of Heat 57.0 degree C and 791 mm Hg? With each breath of air, you inhale 4.50 times 10^23 molecules of nitrogen gas. What is the mass of the inhaled nitrogen gas? In the lab, a student generated and collected hydrogen gas according to the following equation]: Mg_(s) + 2HCl rightarrow MfCl_ (aq) + H_2(g) How many mL of gas were collected at STP from 42.9 Mg?Explanation / Answer
Q11
Apply ideal ga slaw
P1V1/T1 = P2V2/T2
T must be in abs, so T1 = 16°C = 289 K
P = 700 mm Hg = 700/760 atm = 700/760*14.7 psi = 13.54
substitute
P1V1/T1 = P2V2/T2
13.54*450/(289) = 18.8*500/T2
T2 = 18.8*500/ (13.54*450/(289) )
T2 = 445.85 K
T2 = 445.85-273 = = 172.85 °C