Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sample of gas in a balloon has an initial temperature of 32 ?C and a volume of

ID: 636199 • Letter: A

Question

A sample of gas in a balloon has an initial temperature of 32 ?C and a volume of 1.62×103 L . If the temperature changes to 97 ?C , and there is no change of pressure or amount of gas, what is the new volume, V2, of the gas?

Express your answer with the appropriate units.

What Celsius temperature, T2, is required to change the volume of the gas sample in Part A (T1 = 32 ?C , V1= 1.62×103 L ) to a volume of 3.24×103 L ? Assume no change in pressure or the amount of gas in the balloon.

Express your answer with the appropriate units.

Explanation / Answer

1)

Given:

Vi = 1620 L

Ti = 32.0 oC

= (32.0+273) K

= 305 K

Tf = 97.0 oC

= (97.0+273) K

= 370 K

use:

Vi/Ti = Vf/Tf

1620 L / 305.0 K = Vf / 370.0 K

Vf = 1.97*10^3 L

Answer: 1.97*10^3 L

2)

Given:

Ti = 32.0 oC

= (32.0+273) K

= 305 K

Vi = 1620 L

Vf = 3240 L

use:

Vi/Ti = Vf/Tf

1620.0 L / 305.0 K = 3240.0 L / Tf

Tf = 610 K

Tf = 337 oC

Answer: 337 oC