Consider an unknown organic compound C_x H_y O_z If the compound is found to con
ID: 530256 • Letter: C
Question
Consider an unknown organic compound C_x H_y O_z If the compound is found to contain 40.0% carbon and 6.71% hydrogen, what is its empirical formula? a. C_2 H_2 O b.C_3 H_6 O_3 c. C_4 H_7 O_2 d. CH_2 O If a 0.320 mole sample of the compound weighs 28.8 g. what is its molecular formula? a. C_3 H_6 O_3 b. C_2 H_4 O c. C_2 H_4 O_2 d. C_6 H_7 O_2 Consider a broker of water that has been boiling for several minutes. Which picture shown best represents the particles that are generated as water changes phases. Consider the chemical reaction A + B rightarrow C. Imagine that you go into the lab and react 3.00 of A with 3.00 g of B. If you produce 4.05 g of product and the yield of the reaction is 76% then the theoretical yield for the reaction is __ and the actual yield is __. a. 6.00 g and 4.05 g b. 4.05 g and 3.08 g c. 4.05 g and 5.34 g d. 5.34 g and 4.05 gExplanation / Answer
1) moles C = 40/12 = 3.33 mol
moles H = 6.71/1 = 6.71 mol
moles O = (100 - 40 - 6.71)/16 = 3.33 mol
Divide by smallest factor,
C = 3.33/3.33 = 1
H = 6.71/3.33 = 1
O = 3.33/3.33 = 1
Empirical formula = CH2O
d. CH2O
2) molar mass of compound = 28.8 g/0.320 mol = 90 g/mol
So the formula of compound is,
a. C3H6O3
3) Of the given pictures, the best representation of change of water phase,
(b)
4) The theoretical yield = 4.05 x 100/76 = 5.34 g
d. 5.34 g and 4.05 g