Part A) It takes 50.0 J to raise the temperature of an 9.80 g piece of unknown m
ID: 534967 • Letter: P
Question
Part A) It takes 50.0 J to raise the temperature of an 9.80 g piece of unknown metal from 13.0C to 24.5 C. What is the specific heat for the metal? Express your answer with the appropriate units. Parts B and C The next two questions pertain to silver.
They have nothing to do with unknown metal described in Part A.
Part B) The molar heat capacity of silver is 25.35 J/molC. How much energy would it take to raise the temperature of 9.80 g of silver by 10.1 C? Express your answer with the appropriate units.
Part C) What is the specific heat of silver? Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
A)
use:
Q = m*C*T
50.0 J = 9.80 g * C * (24.5 - 13.0) oC
C = 0.444 J/g.oC
Answer: 0.444 J/g.oC
B)
number of mol of Ag = mass of Ag / molar mass of Ag
= 9.80 g / 108 g/mol
= 0.0907 mol
Q = n*C*T
Q = 0.0907 mol * 25.35 J/mol.oC * 10.1 oC
Q = 23.23 J
Answer: 23.23 J
C)
specific heat capacity = molar heat capacity / molar mass of silver
= (25.35 J/mol.oC) /(108 g/mol)
=0.235 J/g.oC
Answer: 0.235 J/g.oC