Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

MasteringChemistry. MCHW Ch14B Mozilla Firefox D a https://session.masteringchem

ID: 536939 • Letter: M

Question

MasteringChemistry. MCHW Ch14B Mozilla Firefox D a https://session.masteringchemistry.com/myct/itemview?assignmentProblemID 83532642 MCHW Ch14B Exercise 14.54 with feedback Exercise 14.54 with feedback Part A For the following reaction, KC 255 at 1000 K What is the equilibrium concentration of COat 1000 K? co (g) Cl2 (g) CoCl2 (g) Express your answer in molarity to three significant figures. A reaction mixture initially contains a CO concentration of 0.1470 M and a Cl2 concentration of 0.177 M at 1000 K You may want to reference (LD ages 667 677 section 14.8 while completing this problem. ICO) Submit My Answers Give U Incorrect: Try Again Part B What is the equilibrium concentration of Ch at 1000 K? Express your answer in molarity to three significant figures.

Explanation / Answer

Kc = 255

Kc = [COCL2]/[CO][Cl2]

initially:

[CO] = 0.147

[Cl2] = 0.177

[COCl2] = 0

in equilibrium

[CO] = 0.147 - x

[Cl2] = 0.177 - x

[COCl2] = 0 + x

substitute in KC expression

Kc = [COCL2]/[CO][Cl2]

255 = x / (0.147-x)(0.177-x)

0.00392x = (0.147*0.177 - (0.147+0.177)x + x^2)

0.026019-0.32792x + x^2 = 0

x = 0.1345

now substitute in CO concentration

[CO] = 0.147 -0.1345 = 0.0125 M

[Cl2] = 0.177 - 0.1345 = 0.0425M

[COCl2] = 0 + 0.1345