A sample of a crude (impure) grade of barium hydroxide is sent to the lab to be
ID: 538314 • Letter: A
Question
A sample of a crude (impure) grade of barium hydroxide is sent to the lab to be tested for its barium content. A sample of this crude solid is dissolved and diluted to 700 mL with water. A 90 mL sample of the solution is titrated with a 0.9925 M of nitric acid solution and requires 58.43 mL to be neutralized. a. How many mols of nitric acid were needed to neutralize the barium hydroxide? b. What was the molarity of barium hydroxide before the titration? c. How many mols of barium hydroxide were in the original sample? d. What is the percent barium hydroxide in the crude material if the total sample weighed 40.002 gram.Explanation / Answer
Ans 1.
a)
Number of moles of HNO3 = molarity x volume in L
=0.9925 x 0.05843
= 0.058 moles
b)The balanced reaction is
Ba(OH)2 + 2HNO3 = Ba(NO3)2 + 2H2O
So by using th formula
M1 V1 / n1 = M2 V2 / n2
where M is molarity , V is volume and n is number of moles
putting the values in the formula
(M1 x 90) / 1 = (0.9925 x 58.43) / 2
M1 = 0.3222 M
c) Number of moles of Ba(OH)2 = molarity x volume in Litres
= 0.3222 x 0.700
= 0.2255 moles
d) Molar mass of Ba(OH)2 = 171.34 g/mol
So 0.2255 moles will weigh 0.2255 x 171.34 = 38.64 grams
Percent barium hydroxide = (actual amount / total amount ) x 100
= (38.64 / 40.002) x 100
= 96.6 %