I need some help, please show work and explain! Chlorine is used to disinfect sw
ID: 539108 • Letter: I
Question
I need some help, please show work and explain!
Chlorine is used to disinfect swimming pools. The accepted concentration for this purpose is 1.00 ppm chlorine, or 1.00 g of chlorine per million grams of water. Calculate the volume of a chlorine solution (in milliliters) a homeowner should add to her swimming pool if the solution contains 6.00 percent chlorine by mass and there are 7.06 times 10^4 gallons (gal) of water in the pool (1 gal = 3.79 L: density of liquids = 1.00 g/mL). Enter your answer in scientific notation.Explanation / Answer
C = 1 ppm of Cl or 1 g / 10^6 g of water
find V of Chlroine solution required to:
6% is Cl2 by mass
V = 7.06*10^4 gals of water
First, find mass of water
mass of water = D*V = 3.79*7.06*10^4 = 267574 g of water
Concentration:
1 g per 10^6 g
10^6 g = 1 g of Cl2
267574 g = x
2.67574 *10^5 g --> ?
x = (2.67574 *10^5)/(10^6) = 0.267574 g of Cl2 required
now, the solution is 6% Cl
so
0.267574/(0.06) = 4.45956 mL required