Consider the following reaction, equilibrium concentrations, and equilibrium con
ID: 539884 • Letter: C
Question
Consider the following reaction, equilibrium concentrations, and equilibrium constant at a particular temperature. Determine the equilibrium concentration of H2O(g). C2H4(g) + H2O(g) C2H5OH(g) Kc = 9.0 × 103 [C2H4]eq = 0.015 M [C2H5OH]eq = 1.69 M Consider the following reaction, equilibrium concentrations, and equilibrium constant at a particular temperature. Determine the equilibrium concentration of H2O(g). C2H4(g) + H2O(g) C2H5OH(g) Kc = 9.0 × 103 [C2H4]eq = 0.015 M [C2H5OH]eq = 1.69 M
9.9 × 10-7 M
1.68 M
1.0 M
80. M
0.013 M
Explanation / Answer
1)
C2H4(g) + H2O(g) C2H5OH(g)
Kc = [C2H5OH]/[C2H4][H2O]
9.0*10^3 = 1.69 / (0.015 * [H2O])
[H2O] = 0.013 M
Answer: 0.013 M