Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the following reaction, equilibrium concentrations, and equilibrium con

ID: 824523 • Letter: C

Question

Consider the following reaction, equilibrium concentrations, and equilibrium constant at a particular temperature. Determine the equilibrium concentration of CO2(g).

NH2COONH4(s) ? 2 NH3(g) + CO2(g) Kc = 1.58 10-8

[NH3]eq = 2.9 10-3 M
Consider the following reaction, equilibrium concentrations, and equilibrium constant at a particular temperature. Determine the equilibrium concentration of CO2(g).

NH2COONH4(s) ? 2 NH3(g) + CO2(g) Kc = 1.58 10-8

[NH3]eq = 2.9 10-3 M
0.022 M 5.4 10-6 M 0.053 M 1.9 10-3 M 4.6 10-11 M Consider the following reaction, equilibrium concentrations, and equilibrium constant at a particular temperature. Determine the equilibrium concentration of CO2(g).

NH2COONH4(s) ? 2 NH3(g) + CO2(g) Kc = 1.58 10-8

[NH3]eq = 2.9 10-3 M
Consider the following reaction, equilibrium concentrations, and equilibrium constant at a particular temperature. Determine the equilibrium concentration of CO2(g).

NH2COONH4(s) ? 2 NH3(g) + CO2(g) Kc = 1.58 10-8

[NH3]eq = 2.9 10-3 M
0.022 M 5.4 10-6 M 0.053 M 1.9 10-3 M 4.6 10-11 M Consider the following reaction, equilibrium concentrations, and equilibrium constant at a particular temperature. Determine the equilibrium concentration of CO2(g).

NH2COONH4(s) ? 2 NH3(g) + CO2(g) Kc = 1.58 10-8

[NH3]eq = 2.9 10-3 M
0.022 M 5.4 10-6 M 0.053 M 1.9 10-3 M 4.6 10-11 M Consider the following reaction, equilibrium concentrations, and equilibrium constant at a particular temperature. Determine the equilibrium concentration of CO2(g).

NH2COONH4(s) ? 2 NH3(g) + CO2(g) Kc = 1.58 10-8

[NH3]eq = 2.9 10-3 M
0.022 M 5.4 10-6 M 0.053 M 1.9 10-3 M 4.6 10-11 M Consider the following reaction, equilibrium concentrations, and equilibrium constant at a particular temperature. Determine the equilibrium concentration of CO2(g).

NH2COONH4(s) ? 2 NH3(g) + CO2(g) Kc = 1.58 10-8

[NH3]eq = 2.9 10-3 M
0.022 M 5.4 10-6 M 0.053 M 1.9 10-3 M 4.6 10-11 M 0.022 M 5.4 10-6 M 0.053 M 1.9 10-3 M 4.6 10-11 M

Explanation / Answer

From the equation it is clear that

Kc=[CO2][NH3]^2

So [CO2]=Kc/{NH3]^2

=1.58x10^-8/(2.9x10^-3)^2

=1.878x10^-3

=1.9x10^-3 M