A 6.51-L cylinder contains 2.46 mol of gas A and 3.14 mol of gas B, at a tempera
ID: 540933 • Letter: A
Question
A 6.51-L cylinder contains 2.46 mol of gas A and 3.14 mol of gas B, at a temperature of 34.9 °C. Calculate the partial pressure of each gas in the cylinder. Assume ideal gas behavior.
Pa=?
Pb=?
What is the total pressure?
Ptotal=?
Question 14 of 34 Map f Sapling Learning macmillan learning A 6.51-L cylinder contains 2.46 mol of gas A and 3.14 mol of gas B. at a temperature of 34.9 °C. Calculate the partial pressure of each gas in the cylinder. Assume ideal gas behavior Number Number kPa kPa What is the total pressure? Number kPa TotalExplanation / Answer
1st find the total pressure
Given:
V = 6.51 L
n = 2.46 + 3.14 = 5.6 mol
T = 34.9 oC
= (34.9+273) K
= 307.9 K
use:
P * V = n*R*T
P * 6.51 L = 5.6 mol* 0.0821 atm.L/mol.K * 307.9 K
P = 21.7 atm
Pa = na*P/(na+nb)
= 2.46*21.7/5.6
= 9.53 atm
Pb = P-Pa
= 21.7 atm - 9.53 atm
= 12.2 atm
Answer:
Pa = 9.53 atm
Pb = 12.2 atm
Ptotal = 21.7 atm