Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 6.55 g sample of aniline (C6H5NH2) was combusted in a bomb calorimeter. If the

ID: 606720 • Letter: A

Question

A 6.55 g sample of aniline (C6H5NH2) was combusted in a bomb calorimeter. If the temperature rose from 22.25 ? C to 55.15 ? C, use the information below to determine the heat capacity of the calorimeter in kJ ? C ?1 .

Explanation / Answer

Plan: ?H°_rxn ------> Qrxn ------> Ccal Relationships Used: Qrxn = ?H°_rxn x moles C6H5NH2 and Ccal = Qcal / ?T Qrxn = ?H°_rxn x Mol C6H5NH2 = -1.28 x 10^4kJ x (6.55g x (1 mol C6H5NH2 / 93.13g C6H5NH2 ) x (1 mol / 4 mol) = -225.02 kJ Qcal = -Qrxn = 225.02kJ Ccal = Qcal / ?T = 225.02 kJ / 32.9*C = 6.84 kJ/*C