Mass of CO2 in flask: Temperature of CO2 gas: pressure of CO2: number of moles o
ID: 546276 • Letter: M
Question
Mass of CO2 in flask:
Temperature of CO2 gas:
pressure of CO2:
number of moles of CO2 in flask (from PV=nRT)
Experimental molar mass of CO2:
average molar mass of CO2:
theoretical molar mass of CO2
(calculate from atomic masses)
% difference in experimental molar mass:
Explanation / Answer
Trial 1
Trial 2
Mass of empty stoppered flask + tape (g)
152.7677
152.7677
Mass of CO2 in flask = (mass of stoppered flask and CO2 + tape) – (mass of empty flask + tape) (g)
(153.3125 – 152.7677) = 0.5448
(153.1960 – 152.7677) = 0.4283
Temperature of CO2 gas = (temperature in Celcius scale + 273) K
(21 + 273) = 294
(19.1 + 273) = 292.1
Pressure of CO2 gas = (barometric pressure) – (vapor pressure of water at 22°C) (torr)
We take the air temperature to be equal to the temperature of water.
(732 – 19.8) = 712.2
(732 – 19.8) = 712.2
Number of moles of CO2 in flask (mole)
0.01049 (check calculation below as an example)
0.01056
Sample calculation for number of moles of CO2 gas: Convert pressure to atmosphere as P = 712.2 torr = (712.2 torr)*(1 atm/760 torr) = 0.9371 atm; the volume of CO2 is V = 270 mL = (270 mL)*(1 L/1000 mL) = 0.270 L.
Use trial 1 as an example.
n = P*V/RT = (0.9371 atm)*(0.270 L)/(0.082 L-atm/mol.K).(294 K) = 0.01049 mole.
Calculating Molar Mass
Experimental molar mass of CO2 = (mass of CO2 in flask)/(number of moles of CO2 gas) (g/mol)
(0.5448)/(0.01049) = 51.935
(0.4283)/(0.01056) = 40.559
Average Molar mass of CO2 (g/mol)
½*(51.935 + 40.559) = 46.247
Theoretical molar mass of CO2 (g/mol)
(1*12.01 + 2*15.9994) = 44.0088
% difference in experimental molar mass
(46.247 – 44.0088)/(44.0088)*100 = 5.0858% 5.086
Trial 1
Trial 2
Mass of empty stoppered flask + tape (g)
152.7677
152.7677
Mass of CO2 in flask = (mass of stoppered flask and CO2 + tape) – (mass of empty flask + tape) (g)
(153.3125 – 152.7677) = 0.5448
(153.1960 – 152.7677) = 0.4283
Temperature of CO2 gas = (temperature in Celcius scale + 273) K
(21 + 273) = 294
(19.1 + 273) = 292.1
Pressure of CO2 gas = (barometric pressure) – (vapor pressure of water at 22°C) (torr)
We take the air temperature to be equal to the temperature of water.
(732 – 19.8) = 712.2
(732 – 19.8) = 712.2
Number of moles of CO2 in flask (mole)
0.01049 (check calculation below as an example)
0.01056