Mass m1 = 12.6 kg is on a horizontal surface. Mass m2 = 5.38 kg hangs freely on
ID: 2170445 • Letter: M
Question
Mass m1 = 12.6 kg is on a horizontal surface. Mass m2 = 5.38 kg hangs freely on a rope which is attached to the first mass. The coefficient of static friction between m1 and the horizontal surface is ?s = 0.486, while the coefficient of kinetic friction is ?k = 0.145. If the system is in motion with m1 moving to the left, then what will be the magnitude of the system's acceleration? Consider the pulley to be massless and frictionless.
Mass m1 = 12.6 kg is on a horizontal surface. Mass m2 = 5.38 kg hangs freely on a rope which is attached to the first mass. The coefficient of static friction between m1 and the horizontal surface is ?s = 0.486, while the coefficient of kinetic friction is ?k = 0.145. If the system is in motion with m1 moving to the left, then what will be the magnitude of the system's acceleration? Consider the pulley to be massless and frictionless.Explanation / Answer
m1 cannot move to the left unless there is a force on it if force be F then F-uk*N-T=m1a uk=0.145 N=m1*g T-m2g=m2a T=m2(g+a) F-0.145*12.6*9.81-5.38*9.81=(12.6+5.38)a a=(F-70.7)/17.98