Mass m 1 =33.9 kg is on a horizontal surface, connected to mass m 2 = 6.70 kg by
ID: 1968468 • Letter: M
Question
Mass m1=33.9 kg is on a horizontal surface, connected to mass m2= 6.70 kg by a light string as shown. The pulley has negligible mass and no friction. A force of 196.9 N acts on m1 at an angle of 33.1o.
The coefficient of kinetic friction between m1 and the surface is 0.173. Determine the upward acceleration of m2.
*There are many forces involved. The tension, (on m1 and m2), the frictional force (on m1, and for which you must first find the normal force), the horixontal component of F (on m1) and gravity (on m2). Newton's 2nd Law applies. Note both masses have the same size acceleration.
Explanation / Answer
Fcos33.1 -T-f =m1a
Fsin33.1+N =m1g
N =m1g-Fsin33.1 =224.69 N
196.9cos33.1 -T -0.173*224.69 =m1a
T-m2g =m2a
164.94-6.7*9.8 -38.87 =(33.9+6.7)a
a =1.487 m/s2