Mass m ? 20 kg is released from rest from the top of a frictionless ramp of heig
ID: 2262382 • Letter: M
Question
Mass m ? 20kg is released from rest from the top of a frictionless ramp of height
h = 1.8 m and length d = 2.4 m. At the bottom of the ramp, the mass slides on a horizontal, frictionless surface until it compresses a spring of spring constant k = 10 N/m.
What is the speed of the mass at the bottom of the ramp?
How far does the spring compress?
How much work does gravity do on the mass when it slides down the
ramp?
How much work does the spring do on the mass during the compression?
What is the total work done on the mass during the interval from the
moment it is released to the moment the spring is fully compressed?
Explanation / Answer
1. V=(2gh)^1/2=5.942726647m.s
2. kx^2=mv^2 x=8.404m
3. =mgh=353.16J
4. Total work done=0, so -353.16J
5. I just said 0, listen to me