Part A You may want to reference ( pages 295-299) Section What minimum mass of H
ID: 549054 • Letter: P
Question
Part A You may want to reference ( pages 295-299) Section What minimum mass of H2S04 would you need? 7.4 while completing this problem. Express your answer in grams. Sulfuric acid dissolves aluminum metal according to the following reaction: 2A1(s)-3H2804 (aq) Ale (SO4)3 (aq) +3H2(g) Suppose you wanted to dissolve an aluminum block witha ] ? mass of 15.8 g Submit My Answers Give Up Part B What mass of H2 gas would be produced by the complete reaction of the aluminum block? Express your answer in grams. ] ? Submit My Answers Give Up ContinueExplanation / Answer
A)
Molar mass of Al = 26.98 g/mol
mass of Al = 15.8 g
mol of Al = (mass)/(molar mass)
= 15.8/26.98
= 0.5856 mol
From balanced chemical reaction, we see that
when 2 mol of Al reacts, 3 mol of H2O4 is formed
mol of H2SO4 reacts = (3/2)* moles of Al
= (3/2)*0.5856
= 0.8784 mol
molar mass of H2SO4 = 98.086 g/mol
mass of H2SO4 = number of mol * molar mass of H2SO4
= 0.8784*98.086
= 86.2 g
Answer: 86.2 g
B)
From balanced chemical reaction, we see that
when 2 mol of Al reacts, 3 mol of H2 is formed
mol of H2 formed = (3/2)* moles of Al
= (3/2)*0.5856
= 0.8784 mol
mass of H2 = number of mol * molar mass of H2
= 0.8784*2.016
= 1.77 g
Answer: 1.77 g
Feel free to comment below if you have any doubts or if this answer do not work