Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please go through 16. And 17. And explain how you got the answers 16. A plot of

ID: 552023 • Letter: P

Question

Please go through 16. And 17. And explain how you got the answers

16. A plot of the reciprocal concentration of chemical A versus time yielded a straight line with a slope of 0.025 M's. What is the order of the reaction with respect to chemical A. Determine the value of the rate constant (including units). (4 points) le iraction of water in a soluton is o.80. If the vapor pressure or pure water at 25 °C is 23.8 25 °C is 23.8 mm Hg, what is the partial pressure of water over the solution? Assume ideal behavior for the solution. (4 points)

Explanation / Answer

16 )

it is second order reaction based on rate constant units M-1s-1

order of the reaction = 2 (second order)

rate constant = 0.025 M-1 s-1

17)

partial pressure = mole fraction x total pressure

                          = 0.80 x 23.8

                          = 19.04 mmHg