Part 1: A chemist performs an acid–base titration using 0.188 M aqueous NaOH as
ID: 554637 • Letter: P
Question
Part 1:
A chemist performs an acid–base titration using 0.188 M aqueous NaOH as the titrant with 25.75 mL of 0.102 M H2SO4. The endpoint of the titration is detected using phenolphthalein as the indicator. The balanced equation for the reaction is shown below:
2NaOH(aq)+H2SO4(aq) 2NaCl(aq)+2H2O(l)
What volume of NaOH is expected to be required to consume all of the acid initially present?
Part 2:
alizarine yellow; pKa = 11.0
phenolpthalein; pKa = 9.2
bromothymol blue; pKa = 6.8
phenol red; pKa = 7.2
methyl yellow; pKa = 3.5
Explanation / Answer
Part 1
2NaOH(aq)+H2SO4(aq) 2NaCl(aq)+2H2O(l)
Given that
NaOH = 0.188 M
Voluem of NaOH = ?
H2SO4 = 0.102 M
Volume = 25.75
And
2NaOH(aq)+H2SO4(aq) 2NaCl(aq)+2H2O(l)
First calculate the mole of H2SO4 as follows:
Number of moles = molarity * volume in L
= 0.102 * 25.75/1000
= 0.00263 Mole H2SO4
Then calculate the mole of NaOH which are reacted with H2SO4:
0.00263 Mole H2SO4 *2/1
= 0.005253 Mole NaOH
We know that ; molarity = number of moles / volume in L
Volume in L = 0.005253 Mole NaOH /0.188 M
= 0.0279 L
= 27.9 ml
Hence 27.9 ml NaOH is expected to be required to consume all of the acid initially present.
Part 2:
bromothymol blue and phenol red
Indicator:
Indicator of acid-base titration is a compound that changes color according to pH changes of solution. In general the color of indicator of acid-base titration changes when the acidic solution becomes basic or basic solution becomes acidic.
The following indicators which are use to determine the pH of the solution more precisely:
Methyl violet
Thymol blue
Methyl orange
Methyl red