Consider the system: A (aq) B (aq) at 257 K where Goform A = -13.9 kJ/mol and Go
ID: 555985 • Letter: C
Question
Consider the system: A (aq) B (aq) at 257 K where Goform A = -13.9 kJ/mol and Goform B = -18.5 kJ/mol. Calculate the concentration of A at equilibrium when 2.25 mol of A and 1.83 mol of B are mixed in water to form exactly one liter of solution. Consider the system: A (aq) B (aq) at 257 K where Goform A = -13.9 kJ/mol and Goform B = -18.5 kJ/mol. Calculate the concentration of A at equilibrium when 2.25 mol of A and 1.83 mol of B are mixed in water to form exactly one liter of solution. Consider the system: A (aq) B (aq) at 257 K where Goform A = -13.9 kJ/mol and Goform B = -18.5 kJ/mol. Calculate the concentration of A at equilibrium when 2.25 mol of A and 1.83 mol of B are mixed in water to form exactly one liter of solution.Explanation / Answer
Get dGrxn = Gproduct s- Greactants = -18.5 - -13.9 = -4.6 kJ/mol = -4600 J/mol
dG = -RT*ln(K)
K = exp(-dG/(RT))
K = exp(4600 / (8.314*257))
K = 8.609
initially
[A] = 2.25
[B] = 1.83
Q = [B]/[A] = 1.83/2.25 = 0.813
expect A to form more B
in equilbirium
[A] = 2.25 - x
[B] = 1.83 + x
substitute
8.609= (1.83 + x)/(2.25 - x)
8.609*2.25 -8.609x = 1.83 +x
(9.609)x = 8.609*2.25-1.83
x = (17.540) / 609
x =0.02880
then
[A] = 2.25 - 0.02880 = 2.2212 M
[B] = 1.83 + 0.02880 = 1.8588 M