Problem 12 Part A A wine-dispensing system uses argon canisters to pressurize an
ID: 556129 • Letter: P
Question
Problem 12 Part A A wine-dispensing system uses argon canisters to pressurize and preserve wine in the bottle. An argon canister for the system has a volume of 89.1 mL and contains 40.1 g of argon. Assuming ideal gas behavior, what is the pressure in the canister at 293 K? Express your answer with the appropriate units. pValue Units Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 2 attempts remaining Part B When the argon is released from the canister it expands to fill the wine bottle. How many 750.0-mL wine bottles can be purged with the argon in the canister at a pressure of 1.48 atm and a temperature of 293 K? Express your answer as an integer bottles Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
Solution-
a) Ideal gas => PV = nRT ( With V (liter), P (atm) , R constant = 0.082)
moles Argon = 40.1/40 = 1.0025 moles
==> P = nRT/V = 1.0025* 0.082*295/(89.1/1000)
= 272.17 atm
b) Now we calculate the volume of Argon. To do that we have
V= nRT/P
Remember the moles number has almost never changed theoretically
==> Volume of Argon = 1.0025 * 0.082* 295/ 1.48 = 16.38 lit = 16380 mL
==> Number of wine bottles = 16380 / 750 = 21.84 bottles so It is about 22 bottles