Problem 12 The graph provided shows a snapshot of a wave taken at timet 0s. The
ID: 1649324 • Letter: P
Question
Problem 12 The graph provided shows a snapshot of a wave taken at timet 0s. The wave travels to the right with a speed of 15 m/s 15 m's 0 m 0 m 2.0 m 5.0 cm 1)a) What is the amplitude of the wave? (1) b) What is its wavelength? (1)c) What is the frequency of the wave? (1) d) Draw a snapshot of the wave a quarter (1/4) of a period later. Drawing two complete cycles is sufficient Suppose the wave travels on a string under tension. By what factor should the tension be increased to double the speed? Assume the mass per unit length of string 2) e) stays the sameExplanation / Answer
a) Amplitude of wave = 5 cm = 0.05 m
b) Wavelength = Distance between two points in same phase = 3 mm
c) wave speed = 15 m/s
Using relation, frequency = wave speed / wavelength = 15/3 = 5 Hz