Report Sheet Heat of Neutralization 8. A piece of metal weighing 5.10 g at a tem
ID: 557100 • Letter: R
Question
Report Sheet Heat of Neutralization 8. A piece of metal weighing 5.10 g at a temperature of 48.6 °C was placed in a calorimeter in 20.00 mL. of water at 22.1C. The final equilibrium temperature was found to be 29.2 °C, what is the specific heat of the metal? 9. If the specific heat of methanol is 2.51 J/K-g, how many joules are necessary to raise the temperature of 50 g of methanol from 20 °C to 60 °C? When a 3.25 g sample of solid sodium hydroxide was dissolved in a calorimeter in 100.0 g of water, the temperature rose from 23.9 oC to 32.0 °C. Calculate AH (in kJ/mol NaOH) for the following solution process: 10. NaOH(s)Na (a)+ OH (a) a perfect calorimeter and that the specific heat of the solution is the same as that of Assume that it's pure water.Explanation / Answer
Mass of water = 20 g
Heat absorbed by water = m x Cp x (T-T1)
= (4.184 J/g·°C) x (20.00 g) x (29.2 - 22.1) °C
= 594.128 J
Heat lost by metal= heat gained by water
m Cpm (T2-T) = 594.128 J
Cpm = (594.128 J) / (5.10 g) x (48.6 - 29.2) °C
= 6.00 J/g·°C