Correct Molarity is a measure of moles of solute per liter of solution (mol/L).
ID: 563040 • Letter: C
Question
Correct Molarity is a measure of moles of solute per liter of solution (mol/L). We are given grams of solute, so first grams must be converted to moles by dividing grams of ribose by the molar mass of ribose, 150.13 g/mol. Moles of ribose 35.0 g ribose x mol150.13 g- 0.233 mol To calculate molarity, we can divide moles of ribose by the volume of solution in liters. In this case, there is 1.000 L of solution, so the amount of ribose in moles will equal the molarity of the solution Molarity of solution 0.233 moles = 0.233 M 1.000 L Part B How many liters of water would you have to add to this solution to reduce the molarity you calculated in Part A by a factor of two? Express your answer to three significant figures SubmitPrev evious Answers Request Answer X Incorrect; Try Again; 5 attempts remainingExplanation / Answer
To decrease the molarity by factor of 2 , i.e. 0.233/2 = 0.1165 M
we can use the formula : M1 V1 = M2 V2
where M is molarity and V is volume
So putting all the values we get :
0.233 x 1 = 0.1165 x V
V = 2 L
So the volume of water to be added = 2L - 1 L
= 1 L