Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Methyl salicylate (oil of wintergreen), CBH,Os, is prepared by heating 2-hydroxy

ID: 573021 • Letter: M

Question

Methyl salicylate (oil of wintergreen), CBH,Os, is prepared by heating 2-hydroxybenzoi acid, C,H, Os, with methanol C H,OH as described by the reaction equation: 5) Here, 5.42 g of 2-hydroxybenzoic acid is reacted with 14.2 g of methanol. (Hint: This is a limiting reactant problem up to this point where two theoretical calcula tions are performed to compute the smallest mass of product that can possibly be obtained) At the conclusion of the reaction, an actual yield of 1.65 grams of methyl salicylate, CaH, O3, is obtained. What is the fraction yield? percentage yield?

Explanation / Answer

Percent yield = (Actual yield/theoreical yield) ×100

fraction yield = percent yield/100

Theoretical yield is calculated as follows

C7H6O3 + CH3OH - - - - - > C8H8O3 + H2O

stoichiometrically, 1mole of C7H6O3 reacting with 1mole of CH3OH to give 1mole of C8H8O3

No of mole of C7H6O3 = 5.42g/138.118g/mol = 0.03924mol

No of mole of CH3OH = 14.2g/32.042g/mol =0.44316mol

So, the limiting reagent is C7H6O3

0.03924 mole of C7H6O3 give 0.03924mol of C8H8O3

Molar mass of C8H8O3 = 152.144g/mol

mass of C8H8O3 should produce = 0.03924mol × 152.144g/mol =5.9701g

Theoretical yield = 5.9701g

percent yield = (1.65g/5.9701g)×100 = 27.64%

fraction yield = 27.64/100 = 0.2764