Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Colle Se chedule: Ch… 018 $259 et 2b (Intro) Unit Analysis You rent a car in Eur

ID: 574413 • Letter: C

Question

Colle Se chedule: Ch… 018 $259 et 2b (Intro) Unit Analysis You rent a car in Europe with a gas mileage rating of 126 km/2. What is its rating in miles per gallon h) If the price of gold is $1,611 per ounce and the exchange rate is $1-0.7730, how many Euros () will it cost an investor in France to purchase 100. kg? F) What is the density of an unknown mctal if 45 36 g of metal occupics a volume of 3.62 cm' G) A 55.3 mL sample of a salt solution has a mass of 56.213 g What is the density of the solution? H) The density of liquid mercury (Hg) is 13.5 g/ml. For the following amounts of mercury,convert the masses to volumes or volumes to masses. a) 1.2 mL b) 33 g c) 55 mL

Explanation / Answer

g) 12.6 km/l = (12.6 km/ Liter) x (1mile/ 1.60934 km) x ( 3.78541 Liter/ 1 Gallon)
= 29.64 mile/ gallon

h) 1611 $/ Ounce = (1611 $/ Ounce) x (0.7730 Euro/ 1$) x (35.274 ounce/ 1kg)
= 43926.8 Euro/ Kg
Now cost to purchase 100 kg gold = (43926.8 Euro/ Kg) x 100 kg
   = 4392680 Euros

F) Density = Mass/ Volume = 45.36 g/ 3.62 cm3.
   = 12.53 g/ cm3.
G) Density = Mass/ Volume = 56.213 g/ 55.3 mL.
   = 1.017 g/ mL.
H) a) Mass of 1.2 mL = (13.5 g/ mL) x 1.2 mL
   = 16.2 g
b) Volume of 33 g mass = 33 g/ (13.5 g/ mL)
   = 2.44 mL
c) Mass of 55 mL = (13.5 g/ mL) x 55 mL
   = 742.5 g