I only need part G solved. A horizontal block-spring system with the block on a
ID: 581891 • Letter: I
Question
I only need part G solved. A horizontal block-spring system with the block on a frictionless surface has total mechanical energy E = 47.2 J and a maximum displacement from equilibrium of 0.202 m. What n the spring constant? What is the kinetic energy of the system at the equilibrium point? lf the maximum speed of the block is 3.4S m/s, what is its mass? What is the speed of the block when its displacement is 0.160 m? Find the kinetic energy of the block at x = 0.160 m. Find the potential energy stored in the spring when x = 0.160 m. Suppose the same system is released from rest at x = 0 202 m on a rough surface so that it loses 15.4 J by the time It reaches its first turning point (after passing equilibrium at x = 0). What is its position at that instant?Explanation / Answer
Suppose the same system is released from rest at x = 0.202 m on a rough surface so that it loses 15.4 J by the time it reaches its first turning point (after passing equilibrium at x = 0).
47.2 - 15.4 = 1/2*(2.31*10^3)*x^2
or
x^2 = (2*31.8)/(2.31*10^3)
= 0.0275
or x = 0.1165 m