I only need help with part D of the question, but have included the answers to p
ID: 2099305 • Letter: I
Question
I only need help with part D of the question, but have included the answers to parts A-C of this question if they are needed. An experiment is performed in deep space with two uniform spheres, one with mass 29.0 kg and the other with mass 104.0 kg. They have equal radii, r=0.15 m. The spheres are released from rest with their centers a distance 45.0 m apart. They accelerate toward each other because of their mutual gravitational attraction. You can ignore all gravitational forces other than that between the two spheres. Part D: How far from the initial position of the center of the 29.0 kg sphere do the surfaces of the two spheres collide? ------------------------------------ Extra Information if needed: Part A: When their centers are a distance 28.0 m apart, find the speed of the 29.0 kg sphere. =1.21*10^-5 m/s Part B: Find the speed of the sphere with mass 104.0 kg. =3.37*10^-6 m/s Part C: Find the magnitude of the relative velocity with which one sphere is approaching to the other. =1.55*10^-5 m/sExplanation / Answer
they will collide when their midpoint is at the center of mass
center of mass is (29*0 + 104*45)/(29+104)=35.19 m