I. (6 points) At constant temperature, the pressure on a 6.0 L sample of gas is
ID: 589652 • Letter: I
Question
I. (6 points) At constant temperature, the pressure on a 6.0 L sample of gas is increased from 1.0 atm to 2.0 atm. What is the new volume of the gas sample? [Consider using the combined gas law: P,V/T,- 2. (6 points) At constant pressure, the temperature of a 4.00 L sample of gas is increased from 300. K to 400. K. What is the new volume of the gas sample? [Consider using the combined gas law: P,V,/T, 3. (8 points) Suppose a balloon is filled so that its volume is 2.00 L when the pressure is 1.10 atm and the temperature is 300 K. What volume will it occupy if it rises to an elevation where the pressure is 418 mm Hg and the temperature is 200 K? (Consider using the combined gas law: P,VI/T-P2V-/T2 and the conversion factor: 760 mm Hg- 1 atm]Explanation / Answer
1) T1=T2
P1*V1=P2*V2
6*1=2*V2
V2=3L
2)P1=P2
V1/T1=V2/T2
4/300=V2/400
V2=5.333L
3)P1*V1/T1=P2*V2/T2
(2*1.1/300)=((418/760)*(1/400)*V2
V2=5.333L