Coulometry basics A solution originally contains 0.100 M Cu(NO3)2 in solution. A
ID: 591974 • Letter: C
Question
Coulometry basics A solution originally contains 0.100 M Cu(NO3)2 in solution. An electrode (and another half-cell) is added. For the reduction of so Cu2+ to Cu 13.2 microcoloumbs of charge are passed through this electrode (from the other half-cell). ) Electrons are entering)// leaving, the Cu2 solution. b)-How many moles ofelectrons move? How many moles of Cu2+ are reduced? b How many grams of Cu are produced? c Mr e). write the Nerst equation for the Cu electrode. E- ). What would change if the Cu2+ was reduced Cu(s), rather than CutExplanation / Answer
a)
Cu2+ + e Cu+ +0.159;
Cu2+ + 2 e Cu(s) +0.337
electrons go from
a)
Electrons must go into solution, so there are e- readily available for Cu2+ in order to form
Cu2+ + 1e- = Cu+1(aq)
b)
mol of e- must be:
1 mol of e- = 96500 C
x mol of e- = 13.2*10^-6 C
x = (13.2*10^-6)/ 96500
x = 1.3678*10^-10 mol of e-
c)
mol of Cu+1
asusme Cu+ goes to Cu; not Cu2+
then
1 mol of Cu+ = 1 mol of Cu = 1 mol of e-
1.3678*10^-10 mol of e- = 1.3678*10^-10 mol of Cu
d)
mass = mol*Mw = ( 1.3678*10^-10)(63.5) = 8.685*10^-9 g of Cu