Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Coulomb’s Law describes the force between two (and only two!) charged objects. S

ID: 1650943 • Letter: C

Question

Coulomb’s Law describes the force between two (and only two!) charged objects. Suppose Object 1 has a charge of +5.33 C and Object 2 has a charge of +17.0 C Object 2 is located a distance of 0.06810 m to the right of Object 1 (Yes — please break down and draw a quick sketch!). What is the magnitude and direction of the electrical force on Object 2 due to Object 1?

Electrical Force 01 Due in 9 hours, 55 minutes Coulomb's Law describes the force between two (and only two!) charged objects. Suppose Object 1 has a charge of +5.33 pC and Object 2 has a charge of +17.0 C Object 2 is located a distance of 0.06810 m to the right of Object 1 (Yes- please break down and draw a quick sketch! What is the magnitude and direction of the electrical force on Object 2 due to Object 1? to the leftto the right Submit Answer Tries 0/10 What is the magnitude and direction of the electrical force on Object 1 due to Object 27 to the leftto the right Submit Answer Tries 0/10 You now move Object 2 such that it is located a distance of 0.1362 m to the right of Object 1 (twice the distance as before). What is the magnitude and direction of the electrical force on Object 2 due to Object 1? to the leftto the right Sutmit Answer Tries 0/10 The new force on Object 1 due to Object 2 (at a separation of 0.1362 m) s times the original force on Object 1 due to Object 2 (at a separation of 0.06810 m)? (Provide a numerical answer to fill in the blank.) bmitA Tries 0/10

Explanation / Answer

1) q1=5.33*10-6 C

q2 = 17*10-6 C

Since both the charges are of same size, they will repel each other. Since q2 is to the right of q1, q2 will experience a force towards right

Force = (9*109*5.33*10-6 *17*10-6)/0.06812 = 175.84 N(to the right)

2)On object 1,the force will have same magnitude as in part (1)

The direction of force will be towards left

Force is 175.84 N(to the left)

3)New Force on object 2 due to object 1 = (9*109*5.33*10-6 *17*10-6)/0.13622 = 43.96 N(to the right)

4)New Force on object 1 due to object 2 = (9*109*5.33*10-6 *17*10-6)/0.13622 = 43.96 N(to the right)

Old force = 175.84N

New Force/Old force = 43.96/175.85 = 0.25

new force is 0.25 times the old force