Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In a chemical reaction, exactly 2 mol of substance A react to produce exactly 3

ID: 601847 • Letter: I

Question

In a chemical reaction, exactly 2 mol of substance A react to produce exactly 3 mol of substance B. How many molecules of substance B are produced when 29.0 g of substance A reacts? The molar mass of substance A is 28.5 g/mol. Step 1: Convert the mass of A to moles. Step 2: Convert the number of moles of A to the number of moles of B. Step 3: Convert the number of moles of B to molecules of B.

Explanation / Answer

1. first convert the mass of A into moles: 2A + 3B --> products (29 g) / (28.5 g/mol) = 1.017 mol we now get the moles of B produced using the mole concept: 1.017 mol A ( 3 mol B / 2 mol A) = 1.53 mol B convert the moles B to molecules using avogadro's number: (1.53 mol) x (6.02x10^23 molecules B/ moles B) = 9.193 x10^24 molecules B