In a chemical reaction, exactly 2 mol of su bstanoe A react to produce exactly 3
ID: 717200 • Letter: I
Question
In a chemical reaction, exactly 2 mol of su bstanoe A react to produce exactly 3 mol of 2A3B How many molecules of substance B are produced when 28.1 g of substance A reacts? The of substance A is 17.4 gimol. Step 1: Convert the mass of A to moles. Number 188 incorrrect Use the molar mass of A to convert f grams to amount in moles. Step 2: Convert the number of moles of A to the number of moles of B Number 2.82 mol B B. Step 3: Convert the number of moles of 8 to molecules of Number molecules of B 1.694x 10Explanation / Answer
Answer mole of A = mass/ molar mass
Mole of A = 28.1/17.4=1.615 mol
Step 2= number of mole B = 1.615 mol of A *(3 mol of B/ 2 mol of A)=2.423 mol B
Step 3= molecule of b= mole of B* Avogadro's nzmber
Molecule of B= 2.423*6.022*10^23= 1.46*10^24 molecule of B