Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sample of gas occupies a volume of 57.3 mL. As it expands, it does 114.7 J of

ID: 633179 • Letter: A

Question

A sample of gas occupies a volume of 57.3 mL. As it expands, it does 114.7 J of work on its surroundings at a constant pressure of 783 torr. What is the final volume of the gas?
A sample of gas occupies a volume of 57.3 mL. As it expands, it does 114.7 J of work on its surroundings at a constant pressure of 783 torr. What is the final volume of the gas?
A sample of gas occupies a volume of 57.3 mL. As it expands, it does 114.7 J of work on its surroundings at a constant pressure of 783 torr. What is the final volume of the gas?

Explanation / Answer

P = 1 torr = 133.322 Pa

At constant pressure,

Work done by the expanding gas on the surrounding = P * (change in Volume)

114.7 = 133.322 (Vf - 0.0573)

Vf = 0.8603 + 0.0573

Vf = 0.9176 = 0.917 lt. = 917 ml.