A sample of gas occupies a volume of 1025 mL at 75 degree C and 0.75 atm. What w
ID: 923392 • Letter: A
Question
A sample of gas occupies a volume of 1025 mL at 75 degree C and 0.75 atm. What will be the new volume if the temperature decreases to 35 degree C and pressure increases to 1.25 atm? A 775 mL sample of NO_2 gas is at STP. If the volume changes to 615 mL and the temperature changes to 25 degree C, what will be the new pressure? A mixture contains H_2 at 600. torr pressure, N_2 at 200. torr pressure, and O_2 at 300. torr pressure. What is the total pressure of the gases in the system? In the lab, students decomposed a sample of CaCO_3 by heating it over Bunsen burner and collected CO_2 gas according to the following equation: CaCO_3 (s) rightarrow CaO(s) + CO_2 (g) How many mL of CO_2 at STP were generated from 6.24 g CaCO_3? If 52.6 mL of CO_2 at STP were needed, how many moles of CaCO_3 would be required? Explain why is it necessary to add air to a car's tires during winter.Explanation / Answer
13)
This is an exercise of ideal gas law... we can relate P, T and V always given R (universal gas constant) is valid
The data:
V = 1025 ml or 1.025 L
T = 75°C = 348K
P = 0.765 atm
new V2 = ?
T2 = 35 C = 308 K
P2 = 1.25 atm
Apply ideal gas law Ratios
P1V1/T1 = P2V2/T2 (only valid when moles are constant, which is this case)
Then
V2 = P1/P2 * T2/T1 * V1 = 0.75/1.25 * (308/348) * 1.025 = 0.5443 L
NOTE: Consider posting multiple questions in mutliple set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A.