Part A. absorbance of a cationic iron(II) sample solution was measured in a spec
ID: 635981 • Letter: P
Question
Part A. absorbance of a cationic iron(II) sample solution was measured in a spectrophotometer, but the instrument returned an error because the absorbance was too high. The sample was then diluted by using a pipette to take 100.0 ?L of the sample and injecting it into a cuvette already containing 2.00 mL of water (total volume is 2.00 mL + 100.0 ?L). The absorbance value of the diluted solution corresponded to a concentration of 6.28×10?6 M . What was the concentration of the original solution? express the concentration to three significant figures with the appropriate units.
Part B. Molar Mass = Mass solute (in g)Moles solute
In order to prepare a certain volume of solution with a desired concentration, you would need to determine the required mass of solute. What mass of CaI2 would you need to prepare a 100. mL solution at a concentration of 0.420 M ? Express the mass in grams to three significant figures.
Part c.
Potassium cyanide is a toxic substance, and the median lethal dose depends on the mass of the person or animal that ingests it. The median lethal dose of KCN for a person weighing 145 lb (65.8 kg ) is 7.27×10?3 mol .
What volume of a 0.0820 M KCN solution contains 7.27×10?3 mol of KCN?
Express the volume to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
part A )
total volume = 100 x 10^-6 x 10^3 mL + 2 mL
= 0.1 mL + 2 mL
= 2.1 mL
M1 V1 = M2 V2
M1 x 0.1 = 6.28×10?6 x 2.1
M1 = 1.32 x 10^-4 M
the concentration of the original solution = 1.32 x 10^-4 M
part B)
moles = 0.420 x 0.1 = 0.0420
mass = moles x molar mass
= 0.0420 x 293.9
= 12.3 g
mass of CaI2 = 12.3 g
part C)
molarity = moles / volume
0.0820 = 7.27 x 10^-3 / volume
volume = 0.0887 L
volume = 88.7 mL