Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calcium carbonate is produced by mixing two - Click here to enter answer - The 1

ID: 636874 • Letter: C

Question

Calcium carbonate is produced by mixing two
- Click here to enter answer -

The 1400 cm-1 peak in the CaCO3 IR spectrum below indicates the presence of a - Click here to enter answer -bond.

Show the calculation of (1) the expected grams of calcium carbonate (CaCO3) formed in the reaction of 1.30 grams of sodium carbonate (Na2CO3) with excess calcium chloride and then show the calculation of (2) the % yield if the actual yield of calcium carbonate is 1.17 grams. Reaction is shown below:

Na2CO3 + CaCl2 ? 2 Na+ + 2 Cl- + CaCO3

Explanation / Answer

The peak at 1400Cm-1 in IR corresponds to the CO32- assymetric stretching.

Na2CO3 + CaCl2 ----------> 2Na+ + 2Cl- +CaCO3

1) expected gms of CaCO3 formed:

It is given that 1.30 gms of Na2CO3 and excess CaCl2 are used. So Na2CO3 becomes the limiting reagent. And amount of CaCO3 formed depends on the amount of Na2CO3.

Mass of Na2CO3 = 1.30 gms

Molar mass of Na2CO3 = 105.9 g/mol

Moles of Na2CO3 = Mass/Molar Mass = 1.30 gms/105.9 g/mol = 0.0122 moles

Since its a 1:1 moles ratio of Na2CO3 to CaCO3,

Expected moles of CaCO3 to be formed = 0.0122 moles

Molar mass of CaCO3 = 100.1 g/mol

Expected mass of CaCO3 to be formed = moles*molar mass = 0.0122 moles*molar mass = 0.0122 mol*100.1 g/mol = 1.23 gms

Actual yield = 1.17 gms

% yield = {Actual yield / Theoretical yield (expected mass)}*100%

% yield = (1.17/1.23)*100% = 95.1%