Calcium and nitrogen react to form calcium nitride; 3Ca(s)+N2(g)-->Ca3N2(s). If
ID: 721793 • Letter: C
Question
Calcium and nitrogen react to form calcium nitride; 3Ca(s)+N2(g)-->Ca3N2(s). If 56.6 g of calcium is mixed with nitrogen gas and 32.4 g of calcium nitride is produced, what is the percent yield of the reaction?Explanation / Answer
3Ca(s)+N2(g)-->Ca3N2(s) Moles = mass/molar mass Moles of Ca = 56.6 g/40g/mol = 1.415 mol Ca Here the molar ratio is 3 Ca: 1 Ca3N2 1.415 mol Ca*(1 molCa3N2/3 molCa3N2)*(148.25 g Ca3N2/ 1mol Ca3N2) 69.92 g Ca3N2 [theoretical yield] Now % of yield = practical yield/ theoritical * 100 = 32.4/69.92 *100 = 46.34 %