Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Can you please show detailed steps on how the correct answer was obtained? Calcu

ID: 637848 • Letter: C

Question

Can you please show detailed steps on how the correct answer was obtained?

Calculate the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M CH3COOH(aq) with 0.1000 M NaOH(aq) after 20.3 mL of the base have been added. Ka of acetic acid = 1.8 x 10-5.

Can you please show detailed steps on how the correct answer was obtained?

Calculate the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M CH3COOH(aq) with 0.1000 M NaOH(aq) after 20.3 mL of the base have been added. Ka of acetic acid = 1.8 x 10-5.

Selected Answer:

6.56

Correct Answer:

10.87 ± 0.02

Explanation / Answer

Moles of CH3COOH = volume x molarity

= 20 mL x 1L/1000 mL x 0.100 mol/L

= 0.00200 mol

Moles of NaOH = molarity x volume

= 20.3 mL x 1L/1000 mL x 0.100 mol/L

= 0.00203 mol

Total volume = 20 + 20.3 = 40.3 mL = 0.0403 L

NaOH + CH3COOH = CH3COONa + H2O

Moles of OH- in excess = 0.00203 - 0.00200

= 0.00003 mol

[OH-] = moles in excess / total volume

= 0.00003 mol / 0.0403 L

= 0.000744 M

pOH = - log [OH-] = - log (0.000744) = 3.128

pH = 14 - pOH = 14 - 3.128

pH = 10.872