Please explain especially in parts (b) and (c) S7. (a) Calculate the free energy
ID: 64918 • Letter: P
Question
Please explain especially in parts (b) and (c)
S7. (a) Calculate the free energy required to move 1 mol of Na+ ions from inside the cell (where its concentration is 10 mM) to the outside (where its concentration is 140 mM) when the membrane potential is -50 mV (inside negative) and the temperature is 37 degree C. R: 8.314 J/(mol.K); F: 96,500J/(mol.V). 3 pts. (b) Is the chemical potential difference favorable to this transport process? Yes or No. 1 pts. (e) Is the electrical potential difference favorable to this transport process? Yes or No. 1 pts.Explanation / Answer
Answer:
a)As we know that ,
G = RT ln([Na+]in)/([Na+]out)
= 8.314 x 310 x ln ([10 /140])
=2577.34 x ln (0.071)
=2577,34 x - 2.6450
= - 6.817kcal/mol
b) G = (z)(F)(Vm) where
=1 x 96500 x -0.050
= -4.82kcal/mol
Adding this to the free energy available from the concentration difference ( 6.817k cal/mole) gives us a total yield of 11.637 kcal/mole from this combined or electrochemical gradient.
Yes, the chemical potential will be enough and will be favourable for this movement.
c) Yes, the electrical potential will be enough and will be favourable for this movement.