Initial conditions for a normal female subject (12 g of Hb/100 ml of blood) are
ID: 66670 • Letter: I
Question
Initial conditions for a normal female subject (12 g of Hb/100 ml of blood) are the following (in the steady state):
Arterial PO2 = 100 mm Hg
Arterial O2 saturation = 90%
Venous O2 saturation = 28%
Venous PO2 = 25 mm Hg
Cardiac output = 5000 ml/min
Oxygen consumption = 500 ml/min
If you ignore the contribution of dissolved O2 to the total O2 content, what is the venous O2 content?
a. 3.3 ml of O2/100 ml of blood
b. 4.5 ml of O2/100 ml of blood
c. 5.6 ml of O2/100 ml of blood
d. 7.5 ml of O2/100 ml of blood
Explanation / Answer
Answer:
b. 4.5 ml of O2/100 ml of blood