Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Can someone explain in detail the steps to do thisproblem? The reaction between

ID: 675706 • Letter: C

Question

Can someone explain in detail the steps to do thisproblem? The reaction between aluminum and iron (III) oxide cangenerate temperatures approaching 3000 degrees Celsius and is usedin welding metals: In one process, 124 g of Al are reacted with 601 g ofFe2O3. (a) Calculate the mass (in grams) ofAl2O3 formed. (b) How much of the excess reagent is left at the end of thereaction?

Explanation / Answer

Molar mass of Al - 27 gms/mol. => No. of moles = mass/molar mass = 124/27 = 4.59 moles Molar mass of Fe2O3 = 160 gm/mol => No. of moles = 601/160 moles = 3.76 moles Now, 2 moles Al reacts with - 1mol Fe2O3 => 4.59 moles Al reacts with - 2.29 molesFe2O3 a) No. of moles of Al2O3 formed = no. ofmoles of Fe2O3 consumed = 2.29 moles Mass of Al2O3 formed = 2.29 x 102 gms/mol =233.6 gms b) No. of moles of Fe2O3 remaining =3.76-2.29 = 1.47 moles Mass of Fe2O3 remaining = 1.47 x 160 gms =235.2 gms