Can someone explain in detail how to do this problem? How many liters of Cl 2 ga
ID: 680224 • Letter: C
Question
Can someone explain in detail how to do this problem? How many liters of Cl2 gas at STP are produced bythe reaction of 30.0 mL of a 12.0 M solution of HCl? (That is,there are 12.0 mol HCl per liter of solution.) There is an excessof KMnO4. The reaction is 2KMnO4 + 16 HCl = 2 KCl + 2 MnCl2+5Cl2 + 8 H2O Answer: 2.52 L Cl2 Can someone explain in detail how to do this problem? How many liters of Cl2 gas at STP are produced bythe reaction of 30.0 mL of a 12.0 M solution of HCl? (That is,there are 12.0 mol HCl per liter of solution.) There is an excessof KMnO4. The reaction is 2KMnO4 + 16 HCl = 2 KCl + 2 MnCl2+5Cl2 + 8 H2O Answer: 2.52 L Cl2 Can someone explain in detail how to do this problem? How many liters of Cl2 gas at STP are produced bythe reaction of 30.0 mL of a 12.0 M solution of HCl? (That is,there are 12.0 mol HCl per liter of solution.) There is an excessof KMnO4. The reaction is 2KMnO4 + 16 HCl = 2 KCl + 2 MnCl2+5Cl2 + 8 H2O Answer: 2.52 L Cl2Explanation / Answer
Number of moles of HCl = (Molarity * V ml ) / 1000 = 0.36 moles 2KMnO4 + 16 HCl = 2 KCl + 2 MnCl2+5Cl2 + 8 H2O 16 moles of HCl gives 5*22.4 L ofCL2 atSTP0.36 moles of HCl gives x moles of Cl2
x =(5*22.4*0.36 )/ 16 =2.52 L