Commercial marble chips (calcium carbonate) are treated withhydrochloric acid, l
ID: 676788 • Letter: C
Question
Commercial marble chips (calcium carbonate) are treated withhydrochloric acid, leaving a solution with some undissolved bits ofmaterial and realising carbon dixodie gas. If 15.00 grams ofthese marble chips are treated with 75.00 mL hydrochloric acid(whose density is 1.096 g/mL), it is found that after the carbondioxide gas (whose density is 1.798g/L) has been released, 90.60 gof solution and undissolved material remains.1) What is the mass in grams of the carbon dioxide that isevolved?
2) What is the volume in liters of this gas?
1) What is the mass in grams of the carbon dioxide that isevolved?
2) What is the volume in liters of this gas?
Explanation / Answer
Volume of HCl = 75 mLDensity = 1.096 g/mL So Mass of HCl = Volume * density =75 mL * 1.096 g/mL = 82.2 g mass of chips = 15 g So total mass of reactents = 82.2 + 15 = 97.2 g After reaction and evolution of carbon dioxide, Mass ofremaining solution = 90.6 g Since mass can neither be created nor destroyed, mass beforereaction = mass after reaction. So Mass of Carbon dioxide evolved = 97.2 g - 90.6 g =6.6 g Density of carbon dioxide = 1.798 g/ L = 0.001798 g/mL Volume = Mass / density = 6.6 g/ 0.001798 g/ mL = 3670.74 mL = 3.67 L = 3.67 L