Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 37.7mL volume of an unknown gas is collected over water at19°C and a total pre

ID: 676964 • Letter: A

Question

A 37.7mL volume of an unknown gas is collected over water at19°C and a total pressure of 770torr. The mass of the gas is68.6mg? (a)What is the pressure of the "dry" unknown gas? (b) What volume does the gas occupy? (c) How many moles of gas are collected? (d) What is the molar mass of the gas?

*I believe you use PV=nRT, pleasehelp (a)What is the pressure of the "dry" unknown gas? (b) What volume does the gas occupy? (c) How many moles of gas are collected? (d) What is the molar mass of the gas?

*I believe you use PV=nRT, pleasehelp

Explanation / Answer

gettin gas at 19°C= 16.5torr gettin totalpressure=770torr then get "dry" gas by 770torr-16.5torr= 753.5torr or .991atm
Is this the correctway?