Calcuate the specific heat of an unknown metal given thefollowing: Volume of H2O
ID: 677857 • Letter: C
Question
Calcuate the specific heat of an unknown metal given thefollowing: Volume of H2O = 50 mL Initial H2O temp = 23.2 degrees C Initial metal temp = 100 degrees C Final temp = 28.4 degrees C Mass of metal = 24.5622 g Could a measured specific heat of an unknown but pure metalsample be used to help identify the metal? Why or why not? Calcuate the specific heat of an unknown metal given thefollowing: Volume of H2O = 50 mL Initial H2O temp = 23.2 degrees C Initial metal temp = 100 degrees C Final temp = 28.4 degrees C Mass of metal = 24.5622 g Could a measured specific heat of an unknown but pure metalsample be used to help identify the metal? Why or why not?Explanation / Answer
All metals posess a specific heat capacity (of its own), and its specific heat capacity along with other characteristics (such as color, freezing point, hardness etc) can be used to identify the unknown metal.